english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji



rtykuły i eseje
  • Refleksja nad człowiekiem, conditio humana w Śródziemiu i naszym świecie - Jan Oko 'Galhen'

    Kim jest człowiek, jakie jest jego miejsce i rola w świecie wykreowanym przez Tolkiena? Bliżej mu do Eru czy może do Morgotha? Dzieło udane czy raczej nie? Ułomni, ale potężni? Być może tak ważni, że mają przez swoje czyny wpływ na cały kosmos? Jakie jest ich powołanie i zakres wolności? Autor sugeruje, że pisarstwo Tolkiena może rzucić nowe światło na to, jak postrzegamy samych siebie.

  • Dziewięć dla śmiertelników... - Ulairi oczami człowieka - Anita Weber 'Zair Ugru-nad'

    Byli niegdyś wielkimi władcami i wojownikami. Pragnęli wiedzy o otaczającym świecie oraz dłuższego życia. Ulegli tym pragnieniom, nie dostrzegając pułapki, jaką zastawił na nich Sauron/Annatar i przyjęli od niego Dziewięć Pierścieni Władzy. Stali się ofiarami najbardziej przemyślanego i okrutnego zniewolenia, tracąc prawo do decydowania o własnym losie i życiu, i stając się budzącymi grozę sługami Saurona. Dlaczego los tak potraktował ludzi? Dlaczego za pragnienia, które otrzymali w darze od Eru Ilúvatara, spotkała ich tak okrutna kara? Autorka w eseju stawia wiele pytań, skłaniających do spojrzenia na postaci Úlairich oczami człowieka, i pokazujących, że nawet dobra wola, jaką człowiek kieruje się w życiu, może zaprowadzić go w pułapkę zastawioną przez potęgę, w starciu z którą skazany jest na klęskę.

  • Archetyp 'władcy gnuśnego' we Władcy pierścieni J.R.R.Tolkiena - Andrzej Wicher

    Artykuł prof. A. Wichra ukazuje stereotypy królów ze średniowiecznych kronik i literatury oraz stara się odnaleźć "władców gnuśnych" w opowieści Tolkiena. Używa przy tym wielu odniesień do konkretnych postaci historycznych, zwłaszcza Ethelreda Bezradnego, króla Anglii na przełomie X i XI wieku. Dobór przykładów może być zastanawiający, ale na pewno wart przemyślenia.

  • Słowo, moc i wola czyli magia u Tolkiena - Anna Adamczyk-Śliwińska 'Nifrodel'

    Co to jest magia? Czy jest ona sztuką, czy darem, i czy można się jej nauczyć? Czy u Tolkiena znajdziemy magię ewokacyjną, apotropeiczną lub kontaktową? I wreszcie na jakie problemy natknął się pisarz, wprowadzając magię w swoje legendarium? To tylko kilka z wielu wątków poruszanych w tym eseju.

  • Los, przeznaczenie, doom, destiny, fate - krótkie spojrzenie na problem losu, wolnej woli i Opatrzności we Władcy Pierścieni - Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

    Nieskończone są dyskusje tolkienistów nad relacją pomiędzy wolną wolą a przeznaczeniem w dziełach Tolkiena. Ten tekst nie rozwikła wszystkich zawiłości, ale nie taki jest jego cel. Autorka skoncentrowała się na językowej analizie terminów i ich możliwych znaczeń. Pokazuje, jak tłumaczenie zaciera ważne często niuanse wynikające z użycia takich a nie innych słów i terminów.

  • Tolkien: polityka w świetle mitu - Tadeusz Andrzej Olszański 'Halbarad Dúnadan'

    Autor zastanawia się nad poglądami politycznymi Tolkiena i nad tym, co mitologiczna opowieść, taka jak "Władca Pierścieni", mówi nam o polityce.

  • Trzech panów w łódce, nie licząc Huana - 'Kasiopea'

    Chyba nie ma wśród Noldorów bardziej nielubianych postaci niż trzej bracia 'C': Celegorm, Curufin, Caranthir. W swej złej sławie przewyższają własnego ojca. Mroczne, wybuchowe charaktery, brak skrupułów - to chyba najczęściej wymieniane ich cechy. Autorka postanowiła się zmierzyć z czarną legendą: zastanawia się, czy Angrod był słaby psychicznie, czy Thingol był w porządku, a może Finrod był nieudolnym władcą? Stara się również pokazać, że nie taki diabeł straszny jak go malują.



anfiki i poezje
  • Ludzie - Tekla Cichocka 'Tici'

    Dziewięć było Pierścieni przeznaczonych dla ludzi. Zadawaliście sobie pytanie, jak dostały się w ich ręce i jakie były ich motywy?

  • Numer zawiera komiks Izabeli Kamińskiej 'Elenai' "Scena z życia smoka czyli która gadzina (straszy Turina)"

  • A także wybór poezji autorstwa Katarzyny Wojdak 'Avari' , Dawida Lipki-Złotnickiego 'Numenelen' i Katarzyny Staniewskiej 'Elring' oraz Anny Adamczyk-Śliwińskiej 'Nifrodel' . Znajdziecie w nim również aktualności z tolkienistyki w kraju i na świecie, a także zagadki tolkienowskie.

ecenzje, polemiki i wywiady
  • Wywiad z Michałem Błażejewskim - Anna Adamczyk-Śliwińska 'Nifrodel'

  • Wikingowie w czasach wiktoriańskich czyli opowieść o pewnej fascynacji (Andrew Wawn, The Vikings and Victorians. Inventing the Old North in 19th-Century Britain) - Michał Leśniewski 'M.L.'

  • Poszukiwanie duchowości w Tolkienowskiej subkreacji (Christopher Garbowski, Recovery and Transcendence for the Contemporary Mythmaker. The Spiritual Dimension in the Works of J.R.R. Tolkien.) - Michał Leśniewski 'M.L'. Tłum. Anna Adamczyk-Śliwińska 'Nifrodel'

  • Szlakiem Tolkiena (Robert S.Blackham, The Roots of Tolkien's Middle Earth) - T.A.Shippey. Tłum. A.Sylwanowicz 'Evermind HS Took'



lustracje



wstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2025 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.