english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji


Drodzy tolkieniści!

Od kilku lat, między innymi za sprawą filmowej trylogii Petera Jacksona, widać wyraźny wzrost zainteresowania twórczością J.R.R Tolkiena, także w naszym kraju. Jego książki zajmują czołowe miejsca list bestsellerów. Doczekaliśmy się także kilku nowych tłumaczeń "Władcy Pierścieni" i "Hobbita", jak również apokryfów - "Ostatniego Władcy Pierścienia" K.Yeskova i "Pierścienia Mroku" Nika Pierumowa. Pojawiło się także wiele artykułów prasowych, fachowych esejów i opracowań z zakresu szeroko pojętej tolkienologii jak np. "J.R.R. Tolkien, Recepcja Polska", niedawno wydana książka Arkadiusza Kubali "Przewodnik po nazwach miejscowych śródziemia" czy "Opowiadania o... krawędzi epok i czasów J.R.R. Tolkiena" Jakuba Z. Lichańskiego. Od kilku też lat praktycznie żaden konwent fantastyki nie może się obyć bez bloku tolkienowskiego.

Mamy więc do czynienia z daleko idącą aktywizacją środowiska tolkienistycznego w Polsce. Jak grzyby po deszczu powstają fanowskie strony internetowe inspirowane książkami i filmem. Od ponad trzech lat, w sieci istnieje także forum miłośników twórczości Tolkiena forum.tolkien.com.pl,a także organizowany jest Tolk Folk w Bielawie www.tolkfolk.pl

Brakuje jednak pisma, które komentowałoby to, co dzieje się w środowisku tolkienowskim w kraju i na świecie i które prezentowałoby studia nad Śródziemiem a także twórczość fanów oraz mogłoby się stać forum dyskusji dla polskich tolkienologów i tolkienistów.

Nasze czasopismo, powstające pod egidą działającego od kilkudziesięciu lat Śląskiego Klubu Fantastyki, jest próbą zapełnienia tej luki. Zgodnie z naszymi założeniami "Aiglos" ma być regularnie wychodzącym półrocznikiem. Nazwa pisma - sind. Aiglos- pl. "Śnieżny Cierń" -została zaczerpnięta z kart "Władcy Pierścieni" i jest bezpośrednim nawiązaniem do słynnej włóczni Gil-Galada. O niej mówił Elrond podczas narady w Rivendel: "Walczyłem w bitwie pod Dagorlad u Czarnych Wrót Mordoru, gdzie przypadło nam zwycięstwo, bo nikt nie mógł się oprzeć włóczni Gil-galada, zwanej Aiglos, ani mieczowi Elendila, zwanemu Narsil." Aiglos to także nazwa kolczastego krzewu o białych kwiatach rosnącego w Śródziemiu, symbol piekna i zwyciestwa dobra nad złem. Takie godło i interpretacja przyświeca redakcji. Wybraliśmy wersję "Aiglos", choć w "Niedokończonych Opowieściach" i w "Silmarillionie" możecie się spotkać z wersją "Aeglos", która również jest poprawna, chociaż nie tak rozpowszechniona...

Jesteśmy pismem niekomercyjnym i niedochodowym. Naszym celem jest prezentowanie artykułów i esejów, z zakresu szeroko pojętej tolkienistyki i tolkienologii. Zamierzamy publikować zarówno teksty dotyczące samego Tolkiena, jego dzieła, jak i przedstawionego w nich świata. Chcemy otworzyć nasze łamy tak na prace typowo naukowe, jak i lżejsze, popularyzatorskie. Choć nie kryjemy, że oczekujemy prac na najwyższym poziomie. Chcemy również pokazywać Wam najlepszą według nas twórczość fanów, w tym grafiki i poezję, a także recenzować pojawiające się w kraju i za granicą opracowania dotyczące Tolkiena i jego dzieł. Jak to ujął Czesław Miłosz - mowa wiązana więcej waży od zwykłej. Dlatego jesteśmy otwarci także na wiersze (stroficzne, sylabiczne i sylabotoniczne oraz pieśni nie przekraczające 50 wersów) oraz fanfiki oparte na świecie ksiażkowym J.R.R Tolkiena. Publikujemy także grafiki i rysunki czarno-białe.

Czekamy na Listy od Was, najciekawsze zamieścimy na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że nasz półrocznik będzie będzie ciekawą i wartościową pozycją dla każdego miłośnika twórczości J.R.R Tolkiena bez względu na wiek, do której sięgniecie jeszcze nie raz.

Redakcja "Aiglosa"


listopad 2003

Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2025 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.