english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcjirtykuły i eseje
 • Człowiek, Który Nie Miał Szczęścia Do Fryzur i Happy Endów - 'Katarzyna Karina Chmiel-Gugulska 'Kasiopea'

  Nie miał szczęścia do Pierścieni Władzy. Nie miał szczęścia do happy-endów. I do portretów. Mimo to, a może - dzięki temu postać Boromira II, syna Denethora wciąż intryguje czytelników i cieszy się zainteresowaniem. Jakim był człowiekiem? Czym się zajmował w Gondorze? Co wydarzyło się na Parth Galen? W eseju tym autorka stawia wiele pytań i poszukuje odpowiedzi, koncentrując się przede wszystkim na zagadnieniu heroicznej śmierci i przebaczenia.

 • Antyfonarz z Rivendell i ciemne jutrznie - czyli Tolkien, elfowie i rzymska liturgia - Marcin Morawski 'Lómendil'

  Tekst Marcina Morawskiego dotyczy muzycznych i liturgicznych inspiracji w dziełach Tolkiena. Autor odwołuje się do tradycji chorału gregoriańskiego i w ogóle rytu łacińskiego, który tak bardzo Tolkien lubił i cenił. Odkrywa przed nami więcej niż inspiracje, ale wręcz możliwe wzorce utworów poetyckich pojawiających się na kartach Władcy Pierścieni. Wreszcie odwołując się do tradycji katolickiej pokazuje możliwe maryjne inspiracje dla ostatecznej kreacji postaci Vardy.

 • Funkcje dialogu we Władcy Pierścieni J.R.R Tolkiena - Urszula Lip

  W artykule omówiono funkcje dialogu w powieści fantasy na przykładzie Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Poruszono kwestię roli dialogu w budowaniu świata przedstawionego i jego udziału w dookreślaniu lub łamaniu konwencji literackiej. Przedstawiono ponadto problem indywidualizacji postaci, których wypowiedzi mogą stać się źródłem wywoływania emocji i humoru językowego.

 • Pierwsi badacze twórczości Tolkiena - Tadeusz Andrzej Olszański 'Halbarad Dúnadan'

  Tekst Tadeusza A. Olszańskiego dotyczy najstarszych krytycznych opracowań na temat J.R.R. Tolkiena i jego dzieł, przede wszystkim Władcy Pierścieni.

 • Silmarillion - wydanie poprawione po latach - Janina Stasiszyn 'Miriel Mirima'

  Autorka dzieli się z czytelnikami refleksjami nad pracą redakcyjną przy nowym wydaniu Silmarillionu w 30 lat od wydania pierwszego; opisuje działania, które we współpracy z tolkienistami podjęto w wydawnictwie Amber przy okazji wprowadzania poprawek naniesionych przez Christophera Tolkiena, a mające na celu dostosowanie pisowni polskiego nazewnictwa do oryginalnej oraz naprawienie usterek w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej.

 • Dzieci Húrina: Na marginesie publikacji nowej książki J.R.R. Tolkiena - Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took' i Michał Leśniewski 'M.L.'

  W kwietnie 2007 roku w Wielkiej Brytanii i USA, a na początku maja w Polsce ukazała się nowa książka J.R.R. Tolkiena - Dzieci Húrina. Tekst ten jest próbą analizy metody konstrukcji nowej książki. Autorzy zastanawiają się nad przyjętymi przez Christophera Tolkiena zasadami rekonstrukcji tekstu, próbują wskazać, z jakich znanych fragmentow został zrekonstruowany ten tekst, i jakie nowe elementy się w nim pojawiają. Jednocześnie zastanawiają się nad oceną tej rekonstrukcji tak z punktu widzenia lektury, jak i poprawności. Próbują wskazać na największe wady i zalety tekstu, oraz odpowiedzieć na pytanie z myślą o kim, dokonano tej rekonstrukcji.anfiki i poezje
 • "Zobligowani" - Dwimordene (tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took' )

  Pierwszym krokiem każdej podróży jest pozostawienie za sobą, tego, czego zwykło się trzymać. Boromir, rozważający kwestię królów, odkrywa, że nie jest jedynym, który musi zrobić ten krok.

 • Z archiwum poczty w Michel Delving - Zofia Stanecka 'Nasturcja Gamgee'

  tym razem czytelnik dostaje do ręki "Zapiśnik" Różyczki Cotton.

 • Numer zawiera komiks Izabeli Kamińskiej 'Elenai' "Historię piszą zwycięzcy"

 • A także wybór poezji autorstwa Katarzyny Wojdak 'Avari' , Piotra Kaniewskiego 'Ringa' i Katarzyny Staniewskiej 'Elring' oraz Anny Adamczyk-Śliwińskiej 'Nifrodel' . Znajdziecie w nim również aktualności z tolkienistyki w kraju i na świecie, a także zagadki tolkienowskie.

ecenzje, polemiki i wywiady
 • Wywiad z Tomasem Alanem Shippeyem - Anna Adamczyk-Śliwińska 'Nifrodel' (tłumaczyła Bożena Mitko 'Nellelórë')

 • "Dzieło iście monumentalne. Garść uwag na temat The J.R.R Tolkien companion and guide Christiny Scull i Wayne'a G. Hammonda - Michał Leśniewski 'M.L.'

 • Magiczny świat Władcy pierścieni" - tolkienistyka dla początkujących - Adam Oberski 'Adamob'

 • Wielkie nadzieje i stracone zachody (tolkienistycznej miłości) J.R.R Tolkien Encyclopedia. Scholarschip and Critical Assessment, red. Michael D.C. Drout - Marcin Morawski 'Lómendil'lustracjewstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2021 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.