english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji



rtykuły i eseje
  • Problemy analizy utworu poetyckiego - przykład tzw. poematu o Pierścieniach Johna Ronalda Reuela Tolkiena - Jakub Z. Lichański

    Artukuł jest dyskusją z propozycjami analitycznymi tzw. poematu o pierścieniach J.R.R. Tolkiena, jakie przedstawiła Izabelle Smadja w swej książce o Władcy Pierścieni. Autor pokazuje na czym polegają nadużycia analityczne i oczywiste błędy, które popełniła badaczka. Podstawowe z nich dotyczą: przeniesienia na wiersz Tolkiena, który jest imitacją wiersza średniowiecznego, reguł wypracowanych dla analiz wiersza późnoromantycznego, błędów "technicznych" polegających na nierozpoznaniu figur stylistycznych oraz konstrukcji składniowych, wreszcie - nieznajomości przez badaczkę twórczości Tolkiena, oraz literatury przedmiotu.

  • Krótko o polskim fandomie tolkienowskim - Anna Dąbkowska 'Nilcamiel'

    Autorka przedstawia zarys historii fandomu w Polsce od jego początków aż po chwilę obecną - czyli co, kto, gdzie, jak i kiedy wydarzyło się wśród tolkienistów. Opisuje początki zrzeszania się fanów, kluby, stowarzyszenia, imprezy, a także strony internetowe. W stosunku do pierwotnej wersji opublikowanej w Aiglosie Special Issue, artykuł został uzupełniony i przeredagowany.

  • O Gandalfie (i nie tylko) słów kilka - Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

    Kolejny artykuł z cylku prezentacji postaci tolkienowskich. Kim jest Gandalf z legendarium J.R.R Tolkiena i czy jego filmowy odpowiednik sprostał postaci wykreowanej przez pisarza? Czy film odbrązawia bohatera czy raczej obdziera jego postać ze wzniosłości? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

  • Kwestia "Okrągłej Ardy": porzucony pomysł czy inna perspektywa w legendarium Tolkiena? - Michał Leśniewski 'M.L.'

    Przeredagowana i znacznie uzupełniona wersja artykułu opublikowanego w numerze anglojęzycznym. W artykule autor zajmuje się miejscem koncepcji "Okrągłej Ardy" w legendarium Tolkiena. Czy koncepcja ta była tylko chwilowym, zarzuconym pomysłem, czy równoprawną częścią fikcyjnej mitologii Tolkiena? Autor stara się wykazać, że możemy mówić o tym drugim. Według niego koncepcja "Okrągłej Ardy" stała się nieodłącznym elementem legendarium Tolkiena. Dowodzi on, że problem spójności lub niespójności "Okrągłej Ardy" z resztą legendarium pochodzi z faktu, że nieświadomie akceptujemy opublikowany Silmarillion jako ostatnie słowo samego Tolkiena na temat jego legendarium - a taki pogląd jest błędem.

  • "Pytanie o "czwarty element"" - Tadeusz Andrzej Olszański 'Halbarad Dúnadan'

    W artykule *Pytanie o czwarty element" Tadeusz A. Olszański kontynuuje spór z A. Szyjewskim, zastanawiając się nad podstawowymi schematami organizacji świata mitycznego * tolkienowskiego i rzeczywistego.

  • "Czy Sindarowie mówili po sindarińsku?" - Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'

    Czy przymiotnik "sindariński" został utworzony zgodnie z polskimi zasadami słowotwórstwa? Czy rzeczownik "sindarin" jest dobrym tłumaczeniem słowa angielskiego? Czy przy tłumaczeniu obcych słów zwracamy wystarczjącą uwagę na ich budowę i jej wpływ na ostateczny efekt naszych wysiłków? Czy można - a może należy - znaleźć inną polską formę angielskiego słowa "sindarin"? Autorka stara się odpowiedzieć na te pytania, ilustrując swój wywód przykładami.

  • "Smoki Śródziemia" - Przemysław Szulc 'Freyr'

    Autor przedstawia ogólną charakterystykę smoków w tolkienowskim legendarium. Od historii rasy, przez rozmnażanie, życie codzienne i ich naturę aż do charakterystyk poszczególnych przedstawicieli gatunku.

  • "Oczarowanie Entów: Muzyka Drzew" - Beata Zagórska-Marek

    W czym Entowie są podobni do biologów roślin? Czy drzewa mają swoją muzykę i zdolne są do konwersacji? I dlaczego Entowie Tolkiena poruszali się i reagowali baaardzo poowooli? Na te pytania odpowiada esej profesor Beaty Zagórska-Marek z Instytutu Biologii Roślin Uniwersytetu Wrocławskiego.



anfiki i poezje
  • "Gwiazdozbiór" - Dawn Felagund (tłumaczenie: Katarzyna K. Chmiel 'Kasiopea')

    Opowieść o przyjaźni młodego, niezwykle wyczulonego na osanwe-kenta Caranthira z mistrzem Rumilem.

  • "Atar" - Katarzyna K. Chmiel 'Kasiopea'

    W ostatnich promieniach tonącego w morzu słońca do portu Tol Eressei wpływa okręt pod błękitną banderą. Ostatni elfowie wracają z wygnania. Czekają na nich Elrond z Celebrianą. I ktoś jeszcze.

  • Numer zawiera komiks Izabeli Kamińskiej 'Elenai' "Arwena feministką"

  • A także wybór poezji autorstwa Katarzyny Wojdak 'Avari' , Anny Adamczyk 'Nifrodel' oraz Katarzyny Włodarczyk Ankalime oraz Anity Weber 'Zair-ugru-nad' , aktualności z tolkienistyki w kraju i na świecie oraz zagadki tolkienowskie.

ecenzje, polemiki i wywiady
  • Wywiad z Christopherem Garbowskim - Michał Leśniewski 'M.L.' (tłumaczyła Bożena Mitko 'Nellelórë')

  • "Kucyki, Celtowie i psychoanaliza, czyli zaiste Perilous Realms" Marjorie Burns, Perilous Realms. Celtic and Norse in Tolkien's Middle-earth. University of Toronto Press 2005. - Marcin Morawski 'Lómendil'

  • "Kowal z Podlesia Większego" J. R. R. Tolkien, Smith of Wootton Major. Extended Edition, ed. by Verlyn Flieger, Harper Collins 2005 - Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

  • "Prawdziwa baśń nigdy się nie kończy. Wartości i duch czasów w Śródziemiu i poza nim według Christophera Garbowskiego"Christopher Garbowski, Spiritual Values in Peter Jackson's The Lord of the Rings, Maria Curie-Skłodowska University Press, Lublin 2005 - Bożena Mitko 'Nellelórë'

  • "Książka dla nikogo?" Teodoro Gómez, Człowiek i twórca. J.R.R. Tolkien, MUZA SA, Warszawa 2006 -Marek Śliwiński 'elfy'



lustracje



wstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2025 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.