english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcjirtykuły i eseje
 • Dobro w dziełach Tolkiena - Katarzyna Karina Chmiel ' Kasiopea'

  Refleksje o Dobru - rozważania o genezie, naturze i istocie Dobra oraz o konsekwencjach jego wyboru.

 • Ruch Arts and Crafts i J.R.R. Tolkien: obrazy Śródziemia i filozofia rzemiosła - Ty Rosenthal 'Tyellas' (tłumaczenie: Bożena Mitko 'Nellelórë')

  Ilustracje Tolkiena, przedstawiające Śródziemie, wyraźnie wskazują na to, że ich autor był pod wpływem brytyjskiego ruchu Arts and Crafts. Niniejszy esej zawiera omówienie wykształcenia i osiągnięć Tolkiena w dziedzinie sztuk wizualnych; porównanie grafik i ilustracji Tolkiena z ważnymi dziełami ruchu Arts and Crafts; i wreszcie analizę podobieństw między filozofią Arts and Crafts i sposobem, w jaki sam Tolkien przedstawiał twórczość artystyczną i rzemiosło w Śródziemiu, od Silmarili do liny hithlainowej.

 • Khazadowie - czyli małe kompendium wiedzy o krasnoludach - Anna Adamczyk 'Nifrodel'

  Autorka analizuje ewolucję koncepcji krasnoludów w tolkienowskim legendarium. Przedstawia ogólną charakterystykę Khazadów: przeciętny wzrost i długość życia, ubiór, zwyczaje zarówno meżczyzn jak i kobiet. Porusza również zagadnienie reinkarnacji w rodzie Durina.

 • Wędrówką jedną życie jest hobbita. Bohater i jego wyprawa we Władcy Pierścieni - Przemysław Szulc

  Esej jest próbą prześledzenia obecności mitu bohaterskiego w powieści J.R.R. Tolkiena. Przedmiotem szczegółowej analizy, opartej na teoriach Josepha Campbella, są dzieje Froda Bagginsa. Losy Powiernika Pierścienia skonfrontowane zostały z trzyczęściowym schematem wyprawy bohatera mitologicznego, opracowanym przez amerykańskiego religioznawcę i badacza mitów. Tekst ukazuje elementy wędrówki hobbita zarówno nawiązujące do tego modelu, jak też te, które od niego odbiegają lub przeciwstawiają się mu.

 • Zboczeńcy ze szpiczastymi uszami? - Marcin Morawski 'Bertilak de Hautdesert'

  Esej pokazuje, w jaki sposób elfy z tekstów średniowiecznych, którymi zajmował się zawodowo Tolkien, mogły wpłynąć na jego Quendich. Autor zwraca uwagę na ambiwalentny stosunek Anglosaksonów i Skandynawów do elfów, postrzeganych jako niebezpieczne i piękne zarazem, co znajduje swoje odbicie w literaturze i języku.anfiki i poezje
       tłumaczenie: Michał Leśniewski 'M.L'
 • Gdyby kobiety rządziły Śródziemiem - Mouse

  Koło Pań w Salach Mandosa, czyli o czym mogą rozmawiać elfie kobiety? Ano, o tych irytującychch zlepkach wad, które w mowie potocznej zwą się mężczyznami.

 • Opowieść -Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

  Krótka, stylizowana (i nieco niekanoniczna) impresja o wykuciu przez Feanora pierwszego miecza, odejściu Nerdanel i reakcji tak samego elfa, jak i mieszkańców Tirionu oraz rodziny Mahtana na to wydarzenie.

 • Perłowy ognik - Michał Leśniewski 'M.L.'

  Finrod Felagund snuje melancholijne rozważania nad grobem nieznanego człowieka.


 • Numer zawiera napisaną z wielką swadą Relację z konwentu z okazji 50 rocznicy wydania Władcy Pierścieni w Birmingham , napisaną przez Piotra Korczyca 'Sarnonda' .


 • komiks Izabeli Kamińskiej 'Elenai' Ekthelion i Upadek Gondolinu, będący kontynuacją cyklu Sceny z życia lolfów


  A także wybór poezji autorstwa Avari , Nifrodel oraz Katarzyny Staniewskiej 'Elring' , aktualności z tolkienistyki w kraju i na świecie oraz zagadki tolkienowskie.


ecenzje, polemiki i wywiady
 • Wywiad z profesor Verlyn Flieger - Anna Adamczyk 'Nifrodel'

 • Odpowiedź Olszańskiemu - Andrzej Szyjewski

 • "Głupi mądrala" odpowiada (swoim czytelnikom) - Tadeusz A. Olszański 'Halbarad Dúnadan'

 • The Syncretic Nature of J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings - Jakub Z. Lichański

 • "Od ziemskiej tragedii do boskiej komedii" - T.A. Shippey J.R.R Tolkien - Pisarz stulecia - Bożena Mitko 'Nellelórë'

 • "...nakładające się i konkurujące ze sobą wersje gwarantują flustrację badaczy..." -Verlyn Flieger Interrupted Music - Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'

 • O Tolkienie jak najbardziej poważnie i naukowo. Próba oceny Tolkien Studies. An Annual Scholary Review - Michał Leśniewski 'M.L'lustracjewstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2021 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.