english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcjirtykuły i eseje
 • Garść jak najbardziej osobistych i co więcej najzupełniej subiektywnych uwag na temat filmu Władca Pierścieni Petera Jacksona - Michał Leśniewski 'M.L'

  Niniejszy tekst to luźne rozważania na temat filmu Petera Jacksona i wrażeń jakie on wywołuje u pasjonatów książek J.R.R.Tolkiena. Zasadnicze pytanie jakie stawia autor, to - Czy Władca Pierścieni jest możliwy do nakręcenia? W obecnej sytuacji wydaje się ono absurdalnym. A mimo to zadaje to pytanie i próbuje na nie odpowiedzieć. Autor mimo, że wyraża się z sympatią od dokonaniach Jacksona i należy do tych, którym film ogólnie rzecz biorąc się podobał, uważa, że ta ekranizacja potwierdza tezę o tym, iż de facto niemożliwe jest takie przeniesienie dzieła Tolkiena na ekran, które byłoby wstanie oddać wszystkie jego niuanse i warstwy przekazu.

 • Władca Pierścieni Petera Jacksona. Duży mały film. - Zosia Stanecka 'Nasturcja Gamgee'

  Czy możliwe jest zrobienie złej adaptacji, a jednocześnie dobrego filmu? Dlaczego postać Froda w filmie nie zmienia się? O czym tak naprawdę opowiada film Petera Jacksona? Jakie są niekonsekwencje reżysera? Autorka artykułu podjęła próbę odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące Władcy Pierścieni Petera Jacksona.

 • Jak Strażnik, który został Królem zmienił się w Strażnika, który pozostał Strażnikiem - Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'

  Jest to charakterystyka porównawcza Aragorna książkowego z filmowym. Choć autorka odnotowuje podobieństwa, główną uwagę zwraca na różnice między tymi postaciami, wskazując na rezygnację reżysera z wysokiego tonu książki i uwspółcześnienie zachowań bohatera. W wyniku tej operacji widz ma do czynienia z postacią mniej szlachetną niż czytelnik; artykuł kończy się konkluzją, że król nie powrócił.

 • Tolkien animowany -Tadeusz A. Olszański 'Halbarad Dúnadan'

  Artykuł omawia animowane ekranizacje dzieł Tolkiena: Władcę Pierścieni Ralpha Bakshiego (1978), Powrót Króla (1979) i Hobbita (1978) Artura Rankina jr i Julesa Bassa, a także związany filmem Bakshiego komiks Luisa Bermejo Rojo (1979-80), zwracając uwagę zwłaszcza na ich scenariusze, na ogól wierniejsze tak literze, jak i duchowi dzieła Tolkiena, niż scenariusz filmu Jacksona, a zarazem stanowiących jedno ze źródłem inspiracji tego ostatniego.

 • Scenografia do trylogii Petera Jacksona - czyli o pietyzmie niezauważalnych szczegółów - Anna Adamczyk 'Nifrodel'

  Artykuł opowiada o pracy artystów tolkienowskich Alana Lee i Johna Howe, którzy projektowali filmowe Śródziemie, a także opisuje ciekawostki z planu wraz ze szczegółami pracy scenarzystów, technologów, modelarzy czy rzeźbiarzy, którzy wcielali te projekty w życie, niejednokrotnie dodając do nich własne rozwiązania.

 • Dziesięć tysięcy kostiumów dla aktorów pod otwartm niebem, sześć tysięcy dla statystów w ich kamiennych pałacach - Katarzyna Karina Chmiel 'Kasiopea'

  Omówienie pracy Ngili Dickson na planie ekranizacji "Władcy Pierścieni" Petera Jacksona.

 • Broń filmowego Śródziemia - Ziemowit Karłowicz

  Autor wyczerpująco, lecz zarazem w skondensowany sposób opisuje broń używaną w filmie Petera Jacksona, tak przez poszczególne plemiona (elfów, ludzi, orków), jak i indywidualnych bohaterów (Aragorna, Boromira czy Legolasa), omawiając skuteczność i możliwe zastosowanie takiej broni w świecie rzeczywistym. Artykuł jest kopalnią informacji na temat łuków i białej broni.

 • Shore of the Rings - Jerzy Rzymowski 'JeRzy'

  Analiza i ocena muzyki Howarda Shore'a, skomponowanej do trylogii Petera Jacksona

 • Wygrzane łóżka są przyjemne : seks i libido w twórczości Tolkiena - Ty Rosenthal 'Tyellas'

  Ten tekst, publikowany już wcześniej w Mallornie nr 42, porusza tematykę, którą niezbyt często zajmują się badacze dzieł Tolkiena, choć często pojawia się jako przedmiot dyskusji na różnych forach tolkienowskich. Autorka podejmuje kilka zasadniczych wątków, które przewijają się w tych dyskusjach, zwłaszcza od czasu wejścia na ekrany kin filmu Petera Jacksona. Odrzuca często pojawiające się opinie o homoseksualnym charakterze związku Froda i Sama, a jednocześnie sprzeciwia się tezom o braku seksualności i wątków miłosnych w dziełach Tolkiena. Wskazuje, że o ile jest to, do pewnego stopnia, prawda w przypadku samego Władcy Pierścieni, to już w tekstach składających się na Silmarilliona, Niedokończone Opowieści, czy The History of Middle-earth, wątki romansowe i związane z nimi wielkie namiętności i seks pojawiają się i to częściej niż mogłoby się wydawać.

 • Chronologia Śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów - Łukasz Zarzycki 'Thoronnil'

  To trzecia i ostatnia już część cyklu chronologii świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena. Ta część poświęcona jest Pierwszej Erze Słońca, a więc okresowi opisanemu w Silmarillionie. Bazując na gruntownej lekturze cyklu The History of Middle-earth, autor wydobywa i rekonstruuje zaskakującą ilość dat i faktów, które niewątpliwie pomogą uzupełnić i uporządkować dzieje oraz wydarzenia związane z Pierwszą Erą.anfiki i poezje
       tłumaczenie: Katarzyna Karina Chmiel 'Kasiopea' oraz Agnieszka Szady 'Achika'
 • Słów kilka o fanfikach - Katarzyna Karina Chmiel 'Kasiopea'

  Jak sugeruje tytuł, rzut oka na ogólnoświatowe zjawisko tolkienowskiego fanfiction.

 • Very Secret Diaries czyli Sekretne Dzienniki - 'Cassandra Claire'

  Równie słynne, co kontrowersyjne wybrane dla Was Sekretne Dzienniki Drużyny Pierścienia. Wszystkie są, rzecz jasna, pikantne.

 • Prawdziwi mężczyźni noszą klejnoty - Mouse

  Niemal równie słynne, obsypane wieloma internetowymi nagrodami, w tym za najlepszy fanfik humorystyczny oparty na wątkach z Silmarilliona. Każda postać i każdy praktycznie cytat mają odniesienia do wydarzeń z czasów Pierwszej Ery, każdy niemal jest aluzją, przytykiem, odwołaniem do czegoś, co przez Mistrza zostało napisane.


 • Numer zawiera trzecią część unikalnych
  rozmówek polsko - quenejskich, przygotowanych przez specjalistkę od quenyi Dominikę Kurek 'Elanor' .


 • komiks Izabeli Kamińskiej 'Elenai' , który jest kontynuacją cyklu Sceny z życia lolfów


  A także wybór poezji autorstwa Avari , Nifrodel oraz Dominiki Kurek 'Elanor' i Michała Kossowskiego 'Berena Mablosta', aktualności z polskiej tolkienistyki oraz zagadki tolkienowskie.


ecenzje i wywiady
 • Wywiad z ojcem Joachimem Badenim O.P. - Redakcja

 • Tolkien po rosyjsku albo w labiryntach jezyka - Tadeusz A. Olszański 'Halbarad Dúnadan'

 • Broń i Wojna - pomiędzy Tolkienem a Jacksonem - Anna Dąbkowska 'Nilcamiel'

 • Przewodnik po wszystkim. The Rough Guide to "The Lord of the Rings" - Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'

 • Sam Sean Astin o sobie i nie tylko. There and back again. An Actor's Tale - Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'

 • Władca Pierścieni - symfonia w sześciu odsłonach. Relacja z koncertu Howarda Shore'a w Antwerpii. - Magdalena Kroczak 'Tallis Keeton'

 • Wspomnienie o Humpreyu Carpenterze 1946-2005 - Michał Leśniewski 'M.L'lustracjewstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2021 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.