english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji



rtykuły i eseje
  • Silmarillion, czyli o sensie poszukiwania kanonu tolkienowskiego legendarium - Michał Leśniewski 'M.L'

    Przeglądając liczne dyskusje i fora tolkienowskie, ba, nawet poważne opracowania i polemiki, wielokrotnie natrafiamy na pojecie kanonu. Dość łatwo padają stwierdzenia o kanoniczności lub niekanoniczności danych tekstów. Gorzej, kiedy przychodzi do uzasadniania kanoniczności, zwłaszcza w przypadku tekstów składających się na Silmarillion. Okazuje się, że tak zwany kanon jest dość subiektywnym doborem tekstów przez daną osobę lub oportunistycznym uznaniem za kanon Silmarilliona z 1977 roku. Celem tego artykułu było, po pierwsze, pokazanie, że tego ostatniego żadną miarą nie można uznać za wersję kanoniczną. Po drugie zaś - zadanie pytania, czy w ogóle istnieje możliwość ustalenia kanonu? Zdaniem autora, nie. Co więcej jego zdaniem nie ma potrzeby tworzenia kanonów, natomiast istnieje potrzeba wprowadzenia poprawek do obecnej wersji Silmarillionu, a także dokonywania tematycznych wyborów tekstów, o jednym tylko trzeba pamiętać, że są to wybory, a nie kanony.

  • Opowiedz mi, mamo, czyli dziecko w krainie Władcy Pierścieni - Zosia Stanecka 'Nasturcja Gamgee'

    Czy fakt, że Władca Pierścieni nie jest książką przeznaczoną dla dzieci, oznacza, że dzieci nie powinny go poznać? Jaka jest najlepsza forma pierwszego w życiu kontaktu z dziełem Tolkiena? Czy skojarzenie słów "dziecko" i "Tolkien" musi być obraźliwe dla poważnego tolkienisty? Wychodząc od wspomnień z własnego dzieciństwa, autorka eseju stara się odpowiedzieć na te oraz inne pytania dotyczące relacji: dziecko - dzieło Tolkiena.

  • Chronologia śródziemia i Nieśmiertelnych Krajów - Łukasz Zarzycki 'Thoronnil'

    Tekst ten to druga część przygotowywanej przez autora chronologii. Obejmuje wydarzenia od zabłyśnięcia Dwóch Drzew do początku pierwszej ery słońca.

  • Problemy pisowni nazw ras myślących w przekładach J.R.R. Tolkiena -Marek Gumkowski

    Artykuł Marka Gumkowskiego dotyczy kwestii pozornie drugorzędnej, czyli formy, w jakiej zapisujemy tolkienowskie nazwy własne w języku polskim. Autor koncentruje się w tym wypadku na pisowni określeń ludów, a właściwie gatunków istot inteligentnych, zamieszkujących tolkienowski świat przedstawiony, a więc elfów, krasnoludów i hobbitów. Niniejszy tekst jest w dużej mierze polemiką z tezami wyłożonymi przez Szyjewskiego w jego Od Valinoru do Mordoru. Kwestia jest tym ważniejsza, że w polskich tłumaczeniach panuje w tym względzie dość duża dowolność. Tymczasem przyjęta forma ma duże znaczenie dla podkreślenia podmiotowości lub przedmiotowości ludów i ras zamieszkujących świat przedstawiony, jak też dla podkreślenia różnicy tolkienowskich stworów wobec tych, znanych z bajek dla dzieci.

  • Tolkien i Kalevala, Kalevala i Tolkien - Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

    Wpływ języka fińskiego oraz Kalevali - narodowego eposu Finów - na twórczość Tolkiena jest niewątpliwy. Będzie to nie tylko zapożyczenie konstrukcji gramatycznych i słownictwa dla stworzenia quenyi, ale też wątków literackich, niekiedy bardzo wyraźne, jak w przypadku dziejów Túrina, których źródłem jest runo o Kullervo, czy Silmarilów wzorowanych na motywie Sampo - zarówno przedmiotu, jak i symbolu, niekiedy mniej - jak np. w przypadku walki na pieśni między Sauronem a Felagundem, w której pobrzmiewa echo pojedynku Väinämöinena z Joukahainenem. Artykuł Tolkien i Kalevala, Kalevala i Tolkien mówi o tym wszystkim, jak również o samym dziele Lönnrota.

  • Czy dzieło Tolkiena należy do gatunku fantasy? - Anna Adamczyk 'Nifrodel'

    Jest to zarys i jednocześnie wstęp do dyskusji nad tym, czy można zaliczać Władcę Pierścieni, J.R.R Tolkiena do gatunku fantasy. Autorka pokazuje różnorodne i wieloznaczne klasyfikacje dzieła, z którymi można było się spotkać od momentu publikacji pierwszego polskiego wydania książki, a także chaos metodologiczny, obecny w źródłach literaturoznawczych.


  • Mitopoeia Tolkiena na tle tradycji mitycznych (Andrzej Szyjewski, Od Valinoru do Mordoru. Świat mitu a religia w dziele Tolkiena) - Tadeusz A. Olszański 'Halbarad Dúnadan'

    Celem monografii Szyjewskiego, dotychczas najobszerniejszej i najlepszej polskiej pracy poświęconej Tolkienowi, jest osadzenie mitologii Tolkiena w możliwie szerokim kontekście mitów indoeuropejskich (w tym perskich i indyjskich) oraz fińskich, a wiedza i erudycja autora są imponujące. Niestety, jej wartość obniżają liczne błędy, wynikające przede wszystkim z korzystania przez autora z przekładów, a nie tekstów oryginalnych. Szyjewski omawia szeroki krąg zagadnień, od przeznaczenia i tragizmu po mitologiczną rolę czasu i przestrzeni, cały czas odwołując się do teorii mitu, sformułowanej przez Mirceę Eliade. Główną wadą książki Szyjewskiego jest potraktowanie dzieła Tolkiena jako jednej z "naturalnych" tradycji mitologicznych, a samego Tolkiena - jako mitoznawcy (religioznawcy), a nie pisarza i filologa. Artykuł recenzyjny poświęcony jest w znacznej mierze wskazaniu błędów i słabości książki.



anfiki i poezje
       tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
  • Krok w Krok - 'Ivanneth'

    Opowieść o Fingonie i Maedhrosie. Wysłany na rok do domu wuja, młody Fingon przybywa na dwór Fëanora, by odkryć, że jest to bardzo osobliwe miejsce. Część II.


  • Numer zawiera drugą część unikalnych
    rozmówek polsko - quenejskich, przygotowanych przez specjalistkę od quenyi Dominikę Kurek 'Elanor' .


  • komiks Izabeli Kamińskiej 'Elenai' , który jest początkiem cyklu Sceny z życia lolfów


    A także wybór poezji autorstwa Avari , Nifrodel oraz Anity Weber 'Valhalli' , aktualności z polskiej tolkienistyki oraz zagadki tolkienowskie.


ecenzje i wywiady
  • Wywiad z prof. Adamem Ziółkowskim - Michał Leśniewski 'M.L'

  • Tolkien przez pryzmat Verlyn Flieger -Verlyn Flieger, Splintered Light. Logos and Language in Tolkien's World - Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'

  • "O kluczu, co nie otwiera" - Michael W. Perry, Klucz do Tolkiena. - Bożena Mitko 'Nellelórë'

  • "Kuszenie czy zgłupienie?" - Isabelle Smadia, Władca Pierścieni albo kuszenie zła - Anna Adamczyk 'Nifrodel'

  • "Jeszcze jedno nieudane podejście" - Polemika z artykułem "Tomizm. Jeszcze jedno podejście do analizy tolkienowskiego uniwersum" - Anna Adamczyk 'Nifrodel' (Aiglos nr 1) - Cezary Karolczak "Meneldur'


lustracje
  • 'Katarzyna Karina Chmiel':
    Logo Aiglos, I orkowie pierzchali przed nim, Celebrimbor i Sauron, Polemika z tekstem - Tadeusza A. Olszańskiego 'Halbarada Dúnadana'- Czy bohaterowie Tolkiena są "papierowi"?" Aiglos nr II, Kuzyni, Ilustracja do "Krok w krok"
  • Ivanneth
    Maedhros, Celegorm
  • Toni-Marie Hudson:
    okładka - Nazgule uciekające z Ustroni, Luthien i Huan, Nimrodel;
  • 'Karolina Stopa-Olszańska':
    Ilustracje do "Krok w krok, Bracia
  • Jenny Dolfen
    Przebacz mi bracie
  • 'Małgorzata Pudlik':
    Spalenie Okrętów;
  • Izabela Kamińska 'Elenai':
    Elfka (IV strona okładki);
  • Katarzyna Wojdak 'Avari' :
    ozdobniki i bordiury
  • Tadzio Stanecki:
    Galadriela, Boromir
  • Matylda Tomaszewska 'Maniaiel' :
    Młody Turin
  • Ekaterina Shemyak:
    Curufin, Turin Turambar, Pukel, Elwinga
  • Maciek Wygnański 'Isilion' :
    Góry Mgliste



wstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2025 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.