english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji



rtykuły i eseje
  • Sny Froda - Marek Gumkowski

    Rozważania nad funkcją i znaczeniem snów - przede wszystkim snów Froda Bagginsa - we Władcy Pierścieni. Sny nie tylko odzwierciedlają stan ducha bohatera, ale też ujawniają takie jego cechy i właściwości, z których on sam nie zdaje sobie sprawy. Przynoszą też zapowiedzi przyszłych wydarzeń.

  • Dobre strony Saurona - Helge Kare Fauskanger

    W swym krótkim, acz nie pozbawionym humoru eseju, norweski uczony Helge Fauskanger postanawia w dziesięciu punktach ukazać zalety Saurona, udowadniając, że nie mógł być on postacią jedynie złą do szpiku kości.

  • Kto dmucha? - Maria Błaszkiewicz

    Esej będący pokłosiem wystąpienia Autorki na Seminarium Tolkienowskim w Katowicach w 2015 roku. Rozważania na temat roli bogów w eposie, jak i w samym Władcy Pierścieni i ich wpływaniu na klimat, a wreszcie skupienie się na newralgicznych momentach akcji, kiedy to niejednokrotnie warunki pogodowe przychodziły z pomocą bohaterom.

  • Wojna Saurona z elfami 1693-1701 - Michał Leśniewski 'M.L.'

    Swoim tekstem Michał Leśniewski 'M.L.' wraca do zabawy posttolkienistyką i na warsztat bierze analizę wojny elfów z Sauronem w latach 1693-1701. Prezentuje przebieg tego konfliktu i jego uwarunkowania, podkreślając przy tym, że jest to tylko wstęp do ewentualnego większego opracowania.

  • Wyobrażenia królowej Mab w literaturze angielskiej od Szekspira do Susanny Clarke - Bartłomiej Błaszkiewicz

    Osią rozważań Bartłomieja Błaszkiewicza jest esej "O baśniach" J.R.R. Tolkiena. Autor przedstawia ewolucję postaci królowej Mab w ciągu ostatnich czterech stuleci, starając się dowieść, czy faktycznie można ją winić za degradację pojęcia fairies.



anfiki, relacje i poezje
  • Dwie połówki - Urszula Kotwica 'Ariana'

    A jeśli w Losgarze wcale nie zginął jeden z bliźniaków, a spopieleniu uległo jedynie jego powłoka cielesna? Czy dwie dusze - fëar - mogą zamieszkać w jednym ciele? Odpowiedzi na te pytania udziela autorka w swym krótkim, acz dającym do myślenia opowiadaniu.

  • Palantír - Jakub Tymiński 'Ominous'

    Autor postanawia ukazać wydarzenie, które we Władcy Pierścieni zostaje jedynie wspomniane, choć miało ono decydujące znaczenia dla Bitwy o Pierścień. Chodzi o "rozmowę" Władcy Ciemności z Aragornem za pośrednictwem kryształu Orthanku i o tym co z tego wynikło.

  • Prezentujemy relacje z zeszłorocznych imprez:
    Medieval Fantasy Symposium, autorstwa Weroniki Łaszkiewicz i Łukasza Neubauera, oraz konferencji "Kultury oralne a mityczny świat J.R.R. Tolkiena i jego następców", którą opisała Gabriela Gajda.

  • W numerze opublikowano wybór poezji autorstwa Joanny Chedy 'Niuchaczaus', Arletty Chwojnickiej 'Eilíf', Joanny Drzewowskiej 'Adaneth', Jakuba Tymińskiego 'Ominousa' oraz Anny Adamczyk-Śliwińskiej 'Nifrodel'



ecenzje, polemiki i wywiady
  • Wywiad z Agnieszką Sylwanowicz 'Evermind HS Took' przeprowadził - Jakub Tymiński 'Ominous'

  • O Hobbicie, żarcie i alegorii raz jeszcze - Polemika z artykułem Marii Błaszkiewicz - Tadeusz Andrzej Olszański 'Halbarad Dúnadan'

  • Recenzja rozszerzonej wersja filmu Hobbit. Bitwa Pięciu Armii (zawarta na dwóch płytach DVD)- Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'

  • Recenzja gry Władca Pierścieni: Wojna na Północy - Krzysztof Mysiak 'Draugnimir'
    Władca Pierścieni: Wojna na Północy, producent: Snowblind Studios, wydawca: Warner Bros. Interactive Entertainment (świat)/Cenega S.A. (Polska), 1 listopada 2011.

  • Tolkien w kontekście epoki - recenzja książki Dymitry Fimi Tolkien, race and Cultural History Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'
    Dimitra Fimi, Tolkien, Race and Cultural History. From Fairies to Hobbits, Palgrave

  • O kwitach z pralni, inspiracjach, fanfikach i zdobywaniu punktów. Słów kilka o wydaniu The Story of Kullervo J.R.R. Tolkiena - Michał Leśniewski 'M.L.'
    J.R.R. Tolkien, The Story of Kullervo, red. Verlyn Flieger, HarperCollinsPublishers, London 2015, 168 s.

  • Władca Pierścieni dla oka - recenzja Albumu The Art. Of The Lord of the Rings Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'
    Wayne G. Hammond, Christina Scull, The Art of The Lord of the Rings by J.R.R. Tolkien, HarperCollinsPublishers, London 2015, 240 s.
Numer zawiera hobbicką psotkę - krzyżówkę zaprojektowaną przez Karolinę Stopę-Olszańską 'Melinir' oraz wieści z tolkienistyki w kraju i na świecie.

lustracje



wstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2025 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.