english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcjirtykuły i eseje
 • O konstruowaniu Silmarillionu słów kilka, czyli jak wygląda, jak może wyglądać i jak powinien wyglądać Silmarillion - Michał Leśniewski 'M.L.'

  Autor omawia możliwości rekonstrukcji Silmarillionu w oparciu o dostępne materiały źródłowe.

 • "Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem..." Symbolika kamieni szlachetnych wprawionych w elfie Pierścienie Władzy - Renata Leśniakiewicz-Drzymała

  Tekst poświęcony został Trzem Pierścieniom elfów, a szczególnie symbolicznym właściwościom wprawionych w nie kamieni szlachetnych. Przedstawiono w nim starożytną i średniowieczną symbolikę diamentu, szafiru oraz rubinu i omówiono związek tej symboliki z mocami przypisanymi do każdego z Trzech.

 • W kuźni fantazji J.R.R Tolkiena - Anna Adamczyk-Śliwińska 'Nifrodel'

  Artykuł zarysowuje sylwetkę J.R.R. Tolkiena jako artysty, czerpiącego z różnych źródeł inspiracji. O literaturze i językach napisano już wiele. Niebagatelne znaczenie miały jednak relacje z bliskimi osobami, które skłaniały pisarza do przemyśleń, zachęcały do ofiarności i były silnym bodźcem wyzwalającym twórcze dokonania.

 • Co tu zrobić z tym Hobbitem, czyli krótki szkic o żarcie filologa - Maria Błaszkiewicz

  Autorka zastanawia się nad zamiarem, z jakim Tolkien mógł pisać Hobbita, i wyjaśnia, dlaczego P. Jackson nie zrozumiał dowcipu.

 • Gil-galad - proces o ustalenie ojcostwa - Barbara Cecylia 'Mara' Liwo

  Artykuł zawiera przegląd licznych koncepcji Tolkiena na temat ojcostwa Gil-galada, widzianych w świetle Władcy Pierścieni, a także prezentuje ogólne rozważania na temat pisarstwa Tolkiena w późniejszym okresie oraz tego, jak się ono ma do reszty legendarium. Autorka broni wyboru dokonanego przez Christophera Tolkiena w Silmarillionie.


  ecenzje, polemiki i wywiady
  • Hobbit: Pustkowie Smauga Petera Jacksona - wielogłos redakcyjny

  • Wywiad z Peterem Buchsem - Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took' i Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

  • O, What a Tangled Web ('O, jakże splątana sieć') - Recenzja książki O What a Tangled Web: Tolkien and Medieval Literature - A View from Poland - Nancy Martsch

   B. Kowalik (red.)O What a Tangled Web: Tolkien and Medieval Literature - A View from Poland, , Walking Tree Publishers 2013, ISBN: 978-3-905703-29-0, 196 s.

  • Niosły go wiatry wojskowych decyzji(szkoda, że przyniosły i do nas) - Recenzja książki Colina Durieza Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Środziemia - Tadeusz Andrzej Olszański 'Halbarad Dúnadan'

   Colin Duriez, "Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Środziemia" Wydawnictwo Św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, Kraków 2013,ISBN 978-83-7422-580-9.

  • Upadek Artura - Recenzja książki J.R.R. Tolkiena Upadek króla Artura - Tadeusz Andrzej Olszański 'Halbarad Dúnadan'

   J.R.R. Tolkien Upadek króla Artura, Prószyński i S-ka, Warszawa 2013, ISBN 978-83-7839-657-4, s. 263.

  • Dążenie do perfekcji - czyli recenzja fanowskiego Silmarillionu J.R.R. Tolkiena - Jakub Tymiński 'Ominous'

   J.R.R. Tolkien, Silmarillion MumakiL Fandom PresSsss., Minas Tirith 2013

  Numer zawiera hobbicką minikrzyżówkę genealogiczną zaprojektowaną przez Karolinę Stopę-Olszańską 'Melinir' oraz wieści z tolkienistyki w kraju i na świecie.


lustracjewstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2021 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.