english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji



rtykuły i eseje
  • Wizerunek hobbita w "Hobbicie" (filmie) - Zofia Stanecka 'Nasturcja'

    Spojrzenie na film Jacksona pod kątem wierności wizerunku Bilba wobec książki. Analiza, co taka zmiana oznacza dla zrozumienia, czym oraz kim jest hobbit.

  • Kiedy podróż jest tylko środkiem do osiągnięcia celu, czyli o konwencji pikareski w "Latającej gospodzie" Chestertona i "Hobbicie" Tolkiena - Joanna Wawrzyńska

    Pikareska jest w Polsce mało znana, a jeszcze mniej stosowana. Okazuje się, że gatunek zrodzony w Hiszpanii ponad 400 lat temu w zmodyfikowanej formie podejmowany był także przez takich herosów literatury anglojęzycznej jak Tolkien czy Chesterton. W artykule znajdziemy analizę "Hobbita" i "Latającej gospody" właśnie pod kątem pikareski, a także odpowiedź na podstawowe pytanie, w jakim celu ci wielcy pisarze sięgnęli po nieco zapomniany gatunek i w jaki sposób dostosowali go do swoich potrzeb.

  • Robak w sercu. Problem tragizmu w Dzieciach Húrina. - Zofia Marduła 'Cotsille'

    Tematem eseju jest refleksja nad tragizmem w "Dzieciach Húrina" J.R.R. Tolkiena, rozumianym w taki sposób, w jaki funkcjonuje on w dyskursie o tragedii greckiej - a więc w powiązaniu z pojęciami hybris i hamatrii - oraz w odniesieniu do egzystencjalnego spojrzenia na problem losu i przeznaczenia, samobójstwa i sensu życia. Analiza losów głównego bohatera została przeprowadzona "blisko tekstu", tak, by pokazać, w których momentach i przez jakie decyzje Túrin staje się bohaterem tragicznym na wzór postaci mitycznych. Na koniec zostaje postawione pytanie o możliwość katharsis w świecie bohaterów Tolkiena.

  • Dyktatura w Shire(?) - Tadeusz A. Olszański 'Halbarad Dúnadan'

    Autor opowiada, co wiemy z kart "Władcy Pierścieni" o ustroju polityczno-społecznym kraju hobbitów oraz rekonstruuje kształt rządów Lotha (i później Sarumana) pod koniec Wojny o Pierścień, wskazując zwłaszcza na bardzo krótki czas ich trwania.

  • Déja vu - 'Kasiopea'

    Kasiopea przygląda się scenografii i kostiumom w filmie "Hobbit" Petera Jacksona.

  • Mythopoeia J.R.R. Tolkiena i oswajanie mitu - Jyrki Korpua

    Wykazanie, że teksty J.R.R. Tolkiena są próbą twórczego przeniesienia starożytnych mitów na grunt literatury współczesnej oraz że swojskie postacie hobbitów stanowią sposób zapoznania współczesnego czytelnika z tematyką wyższego rzędu.

  • O Hobbicie takim, jaki mógł być - Michał Leśniewski 'M.L.'

    Omówienie zmian wprowadzonych w redakcji "Hobbita" z roku 1960. Autor nie tylko je referuje, ale stara się ukazać charakter wprowadzanych modyfikacji oraz ich motywy i zastanawia się, dlaczego Tolkien z nich zrezygnował.


    ecenzje, polemiki i wywiady
    • W kwestii pierwszej odsłony "Hobbita" Petera Jacksona - wielogłos redakcyjny

    • Wywiad z Johnem D. Rateliffem - Michał Leśniewski 'M.L.', Agnieszka Sylwanowicz 'Evermind HS Took'

    • Relacja z konferencji "The Return of the Ring" - Anna Adamczyk-Śliwińska 'Nifrodel'

    • Uczta dla oczu - Recenzja książki Daniela Falconera Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 1. Sztuka tworzenia filmu - Małgorzata Dzikowska 'Marille Undómiel'

      Daniel Falconer, "Hobbit. Niezwykła podróż. Kronika 1. Sztuka tworzenia filmu.", Amber, Warszawa 2012, ISBN 978-83-241-4404-4, 207 s.

    • Zaglądanie za kulisy Hobbita - Recenzja książki Brian Sibley Hobbit. Niezwykła podróż. Oficjalny przewodnik po filmie - Małgorzata Dzikowska 'Marille Undómiel'

      Brian Sibley, "Hobbit. Niezwykła podróż. Oficjalny przewodnik po filmie." Amber, Warszawa 2012, ISBN 83-241-4389-4, 168 s.

    • Hobbit na różne sposoby odkrywany - Recenzja książki Coreya Olsena Odkrywanie "Hobbita" J.R.R. Tolkiena - Michał Leśniewski 'M.L.'

      Corey Olsen, "Odkrywanie "Hobbita" J.R.R. Tolkiena", tł. K. Chmiel-Gugulska, A. Sylwanowicz, Bukowy Las, Wrocław 2012, ISBN 978-83-62478-86-6, 328 s.

    • Tao Hobbitów - Recenzja książki Noble Smith, Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie - Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

      Noble Smith, "Mądrości Shire. Krótki poradnik jak żyć długo i szczęśliwie", tł. Bartosz Czartoryski, Wydawnictwo SQN, Kraków 2012, ISBN 978-83-63248-54-3, 231 s.

    Numer zawiera hobbickš minikrzyżówkę genealogicznš zaprojektowanš przez Karolinę Stopę-Olszańskš 'Melinir' oraz wieœci z tolkienistyki w kraju i na œwiecie.



    lustracje



    wstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2025 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.