english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcjirtykuły i eseje
 • Ideał bez nałogów pozna blondynkę z dużym mieczem - 'Kasiopea'

  Chodzący ideał czy zakompleksiona gaduła? Kasiopea przygląda się Faramirowi w zamiarze wytropienia choć jednej malutkiej wady w tej ikonie cnót wszelakich.

 • Ósanwe-kenta, czyli rozważania nad naturą dobra i zła w późnym Tolkienowskim legendarium - Michał Leśniewski 'M.L.'

  "Ósanwe-kenta. Enquiry into the Communication of Thought", to jeden z najważniejszych esejów J.R.R. Tolkiena, dotyczących późnej fazy legendarium. W eseju tym rozważania nad jedną z form komunikacji są tylko pretekstem dla prezentacji filozoficzno-teologicznej natury świata przedstawionego. Szczególny nacisk, w tym względzie, został położony na Melkora i jego relację z Valarami i Dziećmi Iluvatara. Autor artykułu próbuje wskazać na związki tego tekstu z innymi, przede wszystkim "Athrabeth Finrod ah Andreth" i "Quendi and Eldar" oraz niektórymi tekstami ze zbioru "Myth's Transformed". Wskazując, ze dopiero łącznie z nimi uzyskujemy pewną filozoficzno-teologiczną całość. Esej Tolkiena jest w końcu istotny, jako studium nad natura zła i jego relacji z Ainurami, elfami i ludźmi. Dopełnia wizerunku Melkora/Morgotha, jako naczelnego przeciwnika Valarów, choć nie twórcy zła jako takiego.

 • Indywidualizacja językowa wybranych bohaterów Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena - Urszula Lip

  Autorka wykazuje na przykładach, że styl wypowiedzi poszczególnych postaci jest uzasadniony formą literacką WP i wzbogaca ich charakterystykę, nie pozwalając, by powieść przekształciła się w epos; analizuje ona wypowiedzi hobbitów, elfów, czarodziejów, wysoko i niżej urodzonych ludzi, podkreśla też wagę tradycji oralnej dla ludów Śródziemia.

 • Głosy Ardy - o muzyce w świecie Tolkiena - Anna Milewska 'Elbereth'

  W eseju Głosy Ardy autorka próbuje ukazać jak wielkie jest znaczenie muzyki w świecie Tolkiena. Idąc od Muzyki Ainurów do przeplatających dzieje elfów wątków muzycznych, porównuje istniejące techniki kompozytorskie oraz średniowieczne, filozoficzne podejście do muzyki jako harmonii wszechświata, do tolkienowskiej Ainulindale.

 • O ziołach i potrawce z królika... - Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'

  Kiedy jesienny deszcz uderza w okna, warto poczytać sobie o wędrówce dwóch hobbitów przez słoneczne Ithilien może nawet przyrządzić z królika...No właśnie, co właściwie przyrządzał Sam Gamgee z upolowanych przez Golluma zwierzątek? Nad tym kulinarno-lingwistycznym problemem zastanawia się Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir' w "O ziołach i potrawce z królika".anfiki i poezje
 • Wróć do mnie - Dawn Felagund

  Finarfin zostaje wezwany przez Mandosa, aby uczestniczyć w ponownym wcieleniu jego syna Finroda.

 • Z Archiwum Poczty w Michel Delving - Zosia Stanecka 'Nasturcja Gamgee'

  Jest rok 1436. Elanor Gamgee przebywa w Gondorze jako dwórka królowej Arweny. Pisze listy do ukochanego ojca i opisuje w nich swoje przeżycia ze świata Dużych Ludzi.

 • Numer zawiera krzyżówkę.

 • A także wybór poezji autorstwa Katarzyny Wojdak 'Avari' , Katarzyny Staniewskiej 'Elring' i Janina Stasiszyn 'Míriel Mirima' oraz Anny Adamczyk-Śliwińskiej 'Nifrodel' . Znajdziecie w nim również aktualności z tolkienistyki w kraju i na świecie, a także zagadki tolkienowskie.

ecenzje, polemiki i wywiady
 • Wywiad z Tadeuszem A. Olszańskim - Anna Adamczyk-Śliwińska 'Nifrodel'

 • Nalewka z enta i Lobelia w cieście, czyli o "Poradach leczniczych, kosmetycznych i kulinarnych z zielnika J.R. Tolkiena" [Cinzia Gregorutti, Luisa Vassallo, Porady lecznicze, kosmetyczne i kulinarne z zielnika J.R.Tolkiena] L'erbario di Tolkien. Ricette e rimedi naturali della Terra di Mezzo - Monika Machała 'mONA'

 • Brytyjscy pisarze wobec Kościoła katolickiego (z Tolkienem w tle)[Joseph Pearce, Pisarze nawróceni. Inspiracja duchowa w epoce niewiary] Literary Converts - Tadeusz Andrzej Olszański 'Halbarad Dúnadan'

 • Pośmiertna perła [J.R.R. Tolkien, Pan Błysk] Mr. Bliss - Marek Śliwiński 'elfy'

 • Twierdza wzniesiona z lodu [The Silmarillion. Thirty Years On, pod redakcją Allana Turnera]. - Tadeusz Andrzej Olszański 'Halbarad Dúnadan'

 • Bardzo subiektywna relacja z wycieczki do Anglii śladami Tolkiena - Karolina Stopa-Olszańska 'Melinir'lustracjewstecz
Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2021 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.