english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji • Sędziwojka/ Monika Kowalska - 28 kwietnia 2007      Mea govannen,

      Wysyłam do Państwa tą wiadomość jeszcze raz, ale na drugi adres, gdyż obawiam się, że poprzednia wysłana w poniedziałek nie doszła (ze strony interii dostałam dwukrotnie maila zwrotnego, dlatego spróbowałam jeszcze wysłać także poprzez outlooka bezpośrednio z Państwa strony). Zależy mi, żeby otrzymali Państwo wyrazy podziękowania i podziwu :). (kłania się).
      Najpierw i przede wszystkim, dziękuję za przesłanie czasopisma, dostałam go wczoraj i zdążyłam już co nieco liznąć z jego treści. Jak na razie chciałabym opisać moje wrażenia po lekturze kilku zaledwie artykułów, ale jak znajdę czas to postaram się opisać moje odczucia w stosunku do innych artykułów i całości pisemka.
      Z numeru 5 przeczytałam esej Ty Rosenthal - bardzo mnie zainteresował i cieszę się, że zamieściliście go Państwo w Aiglosie, dzięki temu te osoby (w tym ja :)), krórym nie było dane być w Birmingham w 2005 r. mogli się z nim zapoznać. Esej ten przybliżył mi fascynacje Tolkiena twórczością ruchu "Arts and Crafts", i co dla mnie najważniejsze, ukazał Tolkiena jako artystę, a nie tylko jako uczonego i pisarza. Dzięki temu tekstowi uderzyła z całą siłą mnie różnorodność zainteresowań i dzieł Tolkeina, choć wcześniej wiedziałam, że tworzył on szkice do swych utworów.
     Szkoda niestety, że Tolkien Estate nie pozwoliło na publikację rysunków i projektów Mistrza, chętnie porównałabym szkice Williama Morrisa czy C .Voyseya z tolkienowskimi.
      Bardzo mi się spodobało sprawozdanie Piotra Korczyca "Sarnonda" z konwentu w Birmingham 2005, dzięki temu mogłam niemal przeżywać go razem z Wami :) (i Wam pozazdrościć!!) oraz częściowo dowiedzieć się cosik na temat prezentowanych tam wykładów oraz prac artystycznych. Spodobały mi się również rozważania Katarzyny Chmiel "Kasiopei" nt dobra w Śródziemiu. Poza tym bardzo mnie interesuje eschatologia tolkienowska oraz właśnie pojęcia dobra i zła w świecie Tolkiena.
      Czytanie "Special Issue" ze względu na to, że jest on napisany po angielsku, idzie mi troszkę wolniej :). na pierwszy ogień wzięłam sobie fanfick Kasiopei "Wydziedziczeni", (czytałam go też po polsku). Przyznaję z całym szacunkiem, ze tłumaczenie nic nie straciło z uroku polskiego oryginału, czyta się równie lekko i ciekawie. Postaci braciszków zostały doskonale skonstruowane psychologicznie, nie tracąc nic ze swej "kanoniczności". Dodatkowy smaczek stanowił mój ulubiony Maedhros, ukazany po powrocie z Thangorodrimu i w momencie, kiedy zakiełkowała mu myśl o zrzeczeniu się władzy na rzecz Fingolfina i stworzeniu słynnej Ligi Maedhrosa.
      Jeszcze przeczytałam "The Kalevala and Tolkien, Tolkien and the Kalevala" autorstwa Karoliny Stopy "Melinir" - bardzo interesujące. Pokazuje w jaki sposób język fiński oraz mity zawarte w Kalevali wpłynęły na Tolkiena. Można także poznać językoznawcze smaczki (np. etymologia słowa rune) oraz o sile tworzenia poprzez pieśni.
      Teraz jeszcze uwagi ogólne, czarno-białe prace mają bardzo duży urok, jedynie bardzo mi przeszkadzało to, że niektóre naprawdę cudne ilustracje są tak małe :/ i przez to mało wyraźne, ale jak najbardziej rozumiem trudności w "upchnięciu" jak największej ilości grafiki przy tej samej ilości stron.
      To był dla mnie znakomity posiłek intelektualny. Na razie tyle, idę się delektować tekstem korzystając z wieczoru :).
     ps. takie głupie pytanko... czy jest jeszcze troche numeru 4 na składzie? myślę poważnie nad zamówieniem go, ale jeszcze nie teraz, w przyszłości, za jakiś czas?

  Serdeczne pozdrowienia,
  Sędziwojka/ Monika Kowalska
  Od Redakcji:

  Dziękujemy za miły i bardzo obszerny list :)). Opinie "z serca" czytelników zawsze niesamowicie cieszą. My również ubolewamy, że Tolkien Estate nie zgodziło się na publikacje rysunków Tolkiena ale nie pozostaje nam nic innego jak podporządkować się decyzji instytucji zarządzającej dorobkiem pisarza. Aiglos nr 4 jest wciąż jeszcze do nabycia ale jest już bardzo niewiele egzemplarzy.

  Pozdrawiam serdecznie

  Anna Adamczyk - Śliwińska 'Nifrodel'

Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2021 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.