english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji • Marta J. - 12 listopada 2005


  Witam!


     Mam pytanie nie związane bezpośrednio z czasopismem. Ciekawi mnie, czy są jakieś studia o Tolkienie? Jakaś tolkienistyka lub tolkienologia? Ponieważ ostatnio zaczęłam się zastanawiać głębiej nad kierunkiem studiów (jestem jeszcze w liceum, ale czas szybko leci :)), coś o Tolkienie byłoby mile widziane.
     Poza tym dziękuję za Aiglosa. To pismo jeszcze bardziej pozwoliło mi wejść w świat prof. Tolkiena i nie chodzi tu tylko o LotRa.

  Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Pozdrawiam,

  Marta J.
  Od Redakcji:

  Niestety, o ile mi wiadomo- nie ma kierunku czysto tolkienistycznego. Nikt nie uczy "O Tolkienie" tym niemniej jest możliwość pisania o jego ksiazkach pracy magisterskiej na piątym roku. Są uczelnie, które pozwalają swoim magistrantom wybierac temat, związany z tolkienistyką (głównie decydują się na to uczelnie polonistyczne, ale zdarzają się nawet filozoficzne). Są to jednak sprawy czysto indywidualne. Zależy to przede wszystkim od tego, na jakiego promotora Twojej pracy trafisz. Jeżeli pozwoli pisać taką pracę i zna dobrze temat- masz szczęście. Jeśli jednak nie ma pojęcia o tolkienistyce i tolkienologii, najbardziej prawdopodobny wariant jest taki, że swoje marzenia o pracy magisterskiej związanej z Tolkienem, trzeba będzie odłożyć na półkę. Promotor bowiem nie może sprawdzać i kierować pracami nad czymś, o czym nie ma pojęcia. Najczęsciej na uczelniach tematy są albo wybierane przez studentów z pewnej "puli", będącej w sferze zainteresowań promotora albo narzucane indywidualnie z góry. Jedynym kierunkiem, gdzie cześciej i otwarcie zajmują się tolkienistyką, jest katedra polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, kierowana przez prof.dr.hab. Jakuba Z. Lichańskiego. Wiem również, że na filologii polskiej w Gdańsku można pisać prace magisterskie o Tolkienie, pod kierunkiem prof. Anny Martuszewskiej, oraz bardziej znanego- prof. Michała Błażejewskiego. Niestety nie jest to tak prężna grupa jak na UW. O zajęciach związanych z samym Tolkienem - nie słyszałam.

  Ps. Cieszę się, że Aiglos trafił w Twoje gusta :)

  Pozdrawiam

  Nifrodel

Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2021 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.