english
 Aktualności
 Wstępniak
 Numery pisma
 Redakcja
 Zamówienia
 Listy do redakcji
 Linki
Autor: Avari
email redakcji • Radek 'Valsodar' - 3 luty 2005


  Potrzebne mi są wszeki informacje na temat twórczości J.R.R. Tolkiena, ponieważ w kwietniu będe odpowiadał na MATURZE z tematu : Opisać swojego ulubionego pisarza na podstawie wybranych fragmentów jego utworów,  a wybrałem właśnie mistrza w swojej kasie - Tolkiena. Gdybyście mogli mi przesłać wszelkie informacje, które o nim posiadacie, linki do oficjalnych stron 'Tolkien Enterprises', inne materiały mogące się przydać byłbym ogromnie wdzięczny.                                

                                                           Maturzysta 2005-Radek


  Od Redakcji:

  Hm, najlepiej dla Ciebie byłoby zacząć od wypożyczenia a biblioteki lub kupienia biografii Tolkiena. Najnowsza i dostępna w księgarniach jest biografia pióra Michaela White'a. Bardzo ceniona jest także ta, autorstwa Humpreya Carpentera, chyba najlepsza. Polecam też niewielką książeczkę pod red. Josepha Pearce'a Tolkien. Księga pamiątkowa. Bardzo bogata w szczegóły i wspomnienia przyjaciół Tolkiena.

  Na stronie http://tolkien.com.pl znajduje się kalendarium życia i twórczości pisarza,

  A potem już tylko utwory Tolkiena: Hobbit, Władca Pierścieni, Sillmarillion, oraz Listy J.R.R Tolkiena - to podstawa. Warto także zaznajomić się z esejem "O baśniach" znajdującym się zbiorze J.R.R Tolkien, Potwory i Krytycy, oraz z Liściem, Dziełem Niggle'a tę pierwsza pozycja zalega półki w Taniej Książce.

  Jeżeli masz temat - "Opisz pisarza na podstawie wybranych utworów" to niestety nie możesz liczyć na jakieś gotowe odpowiedzi. Czeka Cię trochę samodzielnej pracy.
  Mogę tylko doradzić, że najwięcej ze swojego literackiego "credo" zawarł Tolkien w eseju "O baśniach", wiele informacji o nim samym i o różnych kolejach pisania Władcy Pierścieni znajduje się też w listach.
  Możesz zawsze pójść też tropem różnych mądrości i cytatów ze śródziemia, niektóre z nich znajdują się tu: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=1478 i podać je jako przykład mądrości życiowej pisarza :) Liść, Dzieło Niggle'a jest uznawany za alegorię jego pisarstwa.
  Ale decyzja, jakie utwory wybierzesz, które Twoim zdaniem, najlepiej jego twórczość i osobę charakteryzują, należy do Ciebie.

  Pozdrawiam

  Nifrodel

Autor: Kasiopea
Opracowanie i wykonanie strony: nifrodel & elfy - Copyright © 2004 - 2021 Aiglos
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna praca nie może być użyta bez pisemnej zgody autora.